Třešňovo-čoko-oříškový koláč

bacardiVynikající recept od bývalé kolegyně Nadine, která ho má od maminky. Bohužel teda bez obrázku. Třeba ho příště nezapomenu vyfotit. Vlevo pouze obrázek Bacardi, který já do receptu používám. Samozřejmě může být i jiný třtinový rum.  Super jednoduchá příprava ve stylu eintopf a obrovská mňamka. Trošku kalorická bomba, ale co už, že?

 

Suroviny:

200 g másla
180 g cukru
4 vejce (velikost M)
125 g nasekaných mandlí
100 g hořké čokolády (aspoň 50% kakao) – nahruba nasekané/nastrouhané
125 g mouky (dávám 405, což je podle hmatu Milu česká polohrubá)
1 sáček prdopeč (rozuměj prášek do pečiva chichi)
1 lžička skořice
3 lžíce třtinového rumu (já beru Bacardi, viz obrázek nahoře)
500 g třešní bez pecek

Postup:

Máslo a vajíčka ušleháme mixérem do tuhé pěny (trvá zhruba 10 minut, vejce přidáváme postupně). Poté přidáme k hmotě všechny ostatní suroviny, kromě třešní a těsto promícháme.

Kulatou dortovou formu (27 cm) vymažeme sádlem (protože jsem líná, tak mažu jen boky formy a naspod dávám pečící papír) a přendáme na ni třetinu těsta. Do zbytku těsta dáme okapané třešně, opatrně promícháme a přendáme do formy ke  spodní části těsta resp. na spodní část těsta.

Pečeme zhruba 50 minut při 170°C. Koláč je hodně “šťavnatý”, takže se nedivte, že špejle je i po 50 minutách vlhká/mastná (těsto se již ale nelepí). Pokud se vám zdá vršek koláče tmavší, můžete ho během pečení zakrýt shora alobalem (pozor pálí).

Pro začátečníky: Než strčíte koláč do trouby je potřeba ji na těch 170°C předehřát, tzn. otočit kolečkem u trouby na 170°C, nechat nahřívat a až má těch 170°C strčit koláč dovnitř. Odteď se počítá těch 50 minut při 170°C. Profíci se možná smějí, ale kdyby mi tohle někdo býval řekl dřív než jsem na to přišla asi po pul roce sama, tak by mi to ušetřilo spoustu nervů a peněz. zed-21

No a ještě k té špejli: špejle, nejlépe se špičkou, se používá na otestování “hotovosti” těsta. Otevře se trouba, pozor pálí, takže nejlépe s kuchyňskou rukavicí v pohotovosti (zimní a jiné rukavice nedoporučuji), koláč se povytáhne a špejlí se do něj píchne. Pěkně až dolů, a nejlépe na více místech. Pokud je koláč ready není na špejli přilepené žádné těsto (u tohoto receptu pozor, jak jsem již psala, špejle zůstane vlhká/mastná).

A ještě jedna věc pro začátečníky: mé pokusy často ztroskotaly na tom, že jsem byla moc zvědavá a zkoušela píchat do bábovek co chvíle (ano ano, to byly jedny z mých prvních experimentů…ptáte se jak je možné pokazit i bábovku? Ehm…), což způsobilo, že jak jsem tu bábovku neustále vytahovala z tepla do zimy, tak se milá bábovka prostě naštvala a …. no, na Moravě na to máme jedno pěkné slovo, ZGRCLA se huh. Jak to ale přeložit do češtiny? Možná, PROPADLA se. Každopádně, rada pro začátečníky, nebuďte příliš zvědaví, nastavte těch 50 minut, uvařte si kafčo, občas se na koláč mrkněte a pokud už to nemůžete vydržet, tak do koláče píchněte po 45 minutách.

Teď už nezbývá než popřát dobrou chuť! slunokytka

P.S. Každá trouba peče jinak, časy pečení se mohou lišit.